Mindenki, aki az országban dolgozik, automatikusan az általános egészségbiztosítási rendszer tagjává válik. A betegek pedig megválaszthatják az orvosukat.
De a helyi tapasztalatok szerint a külföldiekre nem fordítanak akkora figyelmet, egyes kint élő magyarok szerint gyermekorvost is nehéz találni.
Természetesen vannak itt is helyi szokások, mint például az orvos által felírt recepteket a kibocsátástól számított egy héten belül ki kell váltani a gyógyszertárban, ellenkező esetben érvénytelenné válnak.
A cseh oktatási rendszer a 29. helyen áll az OECD-országok közül a tanítás minőségét tekintve, a PISA-rangsor szerint. A külföldieknek az oktatás esetében a beiratkozáskor be kell mutatniuk tartózkodási engedélyüket.
A megélhetési költségek Csehországban
Példaként hozunk néhány számot (nem recessziókövető árak):
- Havi bérleti díj 85 m2-es (900 nm) bútorozott szállás esetében, drága területen:
26 576 CZK
- Havi bérleti díj 85 m2-es (900 nm) normál övezetben, szintán bútorozott szállásként:
18 404 CZK
- Havi kiadó lakás, 45 m2-es (480 nm), bútorozott garzonként drága területen:
425 CZK
- Rezsi 1 hónap (fűtés, villany, gáz...) 2 fő részére 85m2-es lakásban:
körülbelül 5388 CZK
- Alapvető ebédmenü (egy üzleti negyedben):
233 CZK
- Kombinált étkezés gyorsétteremben (Big Mac étkezés vagy hasonló megoldással):
173 CZK
- 1 liter teljes zsírtartalmú tej:
26 CZK
- 12 db nagy tojás:
68 CZK
- 1 kg (2 font) burgonya:
20 CZK
Azt tudni kell, hogy az országba való belépéstől számított 30 munkanapon belül minden külföldinek be kell jelentkeznie a helyi Külföldi Rendészeti Felügyelőségen.
Ha magyar kivándorlóként viszont szabadúszóként szeretnénk dolgozni, kissé eltérő jelentkezési eljárásban lehet részünk, és živnostenský list néven engedélyt kell szereznünk.
A cseh bevándorlásról bővebben ebben a cikkben olvashat.
A prágai megélhetési költségek 76 %-kal drágábbak, mint Bogotában, viszont 41 % -kal olcsóbbak, mint Amszterdamban.
Ha érdeklik a statisztikák bővebben. Talán viszonyításképpen könnyebb megsaccolni, mégis más EU-s nagyvároshoz képest mennyire drága az élet a cseh fővárosban.
Magyarok Prágában
Tudta?
Jelenleg mintegy 15 ezer magyar él Csehországban,
Sokan szeretik azt a lelki nyugodtságot, amit Csehország, illetve Prága nyújt.
A Cseh Köztársaságban való letelepedés során nem Prága az egyetlen lehetőség – más városok, köztük Brno, Ostrava és Plzeň is remek lehetőségeket kínálnak. A legtöbb emigráns mégis Prágát választja, az ország politikai, kulturális és gazdasági központját, a Cseh Köztársaság azonban sokkal többet kínál.
Kivándorlóként általában magántulajdonban lévő lakásokkal tudunk számolni lakásbérlés szempontjából, itt a bérleti díjak nem szabályzottak (mint pl. az önkormányzatiaknál), és a helytől függően jelentősen változhatnak.
Viszont ezek a lakások általában jól karbantartottak. Érdemes a lakást az interneten kinézni, de akár egy havi díjat Is) kifizetni az ingatlanos cégnek, hogy elkerülhető legyen mindazok a szituációk, amiket blogokon olvasni másoktól.
A legtöbb külföldre költöző érthető okokból nyugat felé veszi az irányt, sok magyar dolgozik a régióban is.
Prága jóval nagyobb más cseh városoknál, de mégis van egy kisvárosi hangulata.
Nem éppen autóknak tervezték, de a tömegközlekedés jól megoldott, a havi bérlet vagy „litácska” fele a Budapesti árának.
Kulturált villamosozás tudja kiváltani a csúcsidőben autóval megélt tébolyt.
A fiatalok közül majdnem mindenki beszél angolul.
Teljesen multi-kulti a hangulatot.
A külföldre költözés rengeteg tervezést igényel
Ne tévessze meg Önt az ország közelsége. Nem egy hétvégi kiruccanásra indul.
Egyesek egyenesen sokként élik meg a külföldre költözést.
Ha Csehországba költözik, fontos, hogy egy kicsit mélyebben nézzen bele az potenciális új életébe. És vizsgáljon meg minden olyan hasznos információt, ami hozzájárul ahhoz, hogy a költözés ne egy stresszforrás, hanem egy „elsimított ügy” legyen.
Kivételesen nagy bútorok, tárgyak vagy akár egy kicsi fényképkeret a nyaralás emlékéről, bármi, amit birtokol, az mind nagy hatással lehet az életére.
Emlékeket jelent, értéket rejt.